Црквиште (Долни Липовиќ)

Координати: 41°30′05″N 22°27′02″E / 41.50139° СГШ; 22.45056° ИГД / 41.50139; 22.45056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште

Карта

Местоположба 41°30′05″N 22°27′02″E / 41.50139° СГШ; 22.45056° ИГД / 41.50139; 22.45056
Основни податоци
Место Долни Липовиќ
Општина Конче
Тип

 населба  црква


Период неолитско време
среден век
Портал „Археологија“

Црквиште - Иленицаархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Долни Липовиќ, Општина Конче. Претставува населба од неолитското време и сакрален објект од средниот век.

На една помала височинка оддалечена 400-500 м југозападно од селото се гледаат остатоци од неолитска населба, а на највисокиот дел темели од апсида на поголем сакрален објект — црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 328. ISBN 9989-649-28-6.