Црквени Ливади (Враниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквени Ливади
археолошко наоѓалиште
Црквени Ливади is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквени Ливади
Црквени Ливади
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Име Црквени Ливади
Место Враниште
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
енеолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквени Ливади е наколна населба од енеолитскиот период, лоцирана на утоката на реката Шум во Црни Дрим во струшкото село Враништа.[1] Од материјалната култура се откриени колци од платформите на кои се наоѓале куќите, груба сива керамика (тави за риба, долги кремени ножеви и стрелки, харпуни, шила и игли од рог на елен) карактеристична за рибарските населби.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Р. Пашиќ: „Неолитски наоѓалишта во Охридско“, „Лихнид“, I, Охрид, 1957.
  2. Еад., Заштитно ископавање на неолитском локалитету „Црквени ливади“ у Враништу код Охрида, „Старинар“, VII–VIII, Београд, 1958, 233–234.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]