Црква (Виштица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква


Местоположба 42°5′58″N 21°35′35″E / 42.09944° СГШ; 21.59306° ИГД / 42.09944; 21.59306Координати: 42°5′58″N 21°35′35″E / 42.09944° СГШ; 21.59306° ИГД / 42.09944; 21.59306
Основни податоци
Место Виштица
Општина Липково
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквасредновековна црква во атарот на селото Виштица, Македонија. На 1 километар северно од селото има остатоци од помала црквичка од која се зачувани долните партии од ѕидовите, на кои се гледаат траги од фрескоживопис. Делови од архитектонска декоративна пластика од црквата се вградени во горната чешма.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 206. ISBN 9989-649-28-6.