Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Требичино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“
Dormition of the Theotokos Church (Trebičino) (4).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Требичино
Општина Василево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1969
Завршено 1971
Осветување 1973
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Успение на Пресвета Богородица“христијански храм кој се наоѓа во село Требичино, Општина Василево, во дворот на црквата „Св. Петка“.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]