Прејди на содржината

Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Слимница

Координати: 40°27′40″N 20°52′24″E / 40.46111° СГШ; 20.87333° ИГД / 40.46111; 20.87333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
Карта
40°27′40″N 20°52′24″E / 40.46111° СГШ; 20.87333° ИГД / 40.46111; 20.87333
МестоСлимница, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1843
Управа
Архијерејско намесништвоНестрамско
ЕпархијаКостурска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква во селото Слимница, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата се наоѓа во Горното Маало на Слимница на 2 септември 1843 г. според натписот на влезот. На еден од аголните камења а напишана годината 1908 — веројатно годината на обнова. Селото било под врховенството на Патријаршијата и имало грчки или погрчено попови. Во храмот служеле свештениците Теодорос Цалдикас, Димитрис и Николас.[1]

За време на Граѓанската војна (1946 - 1949) црквата силно настрадала од бомбардирањата на владината армија,[2] и од неа останале само надворешните ѕидови и влезот со иконата на Богородица над него.[1]

Во 1992 г. покрај урнатините од старата црква е направен мал параклис.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 „Γιαννοχώρι - Λιβαδοτόπι“. Ελλάδος Περιήγηση. Посетено на 23 декември 2015.
  2. „Παλαιοί και νέοι οικισμοί της Δυτικής Μακεδονίας: παρεμβάσεις και προσθήκες“. Ιστολόγιο Θανάση Καλλιανιώτη. Посетено на 23 декември 2015.