Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Скумско

Координати: 40°21′0″N 21°5′22″E / 40.35000° СГШ; 21.08944° ИГД / 40.35000; 21.08944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
Карта
40°21′0″N 21°5′22″E / 40.35000° СГШ; 21.08944° ИГД / 40.35000; 21.08944
МестоСкумско, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Управа
Архијерејско намесништвоГосненско
ЕпархијаКостурска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Ναός της Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква во селото Скумско, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на јужниот крај на селото и е негов гробишен и парохиски храм.

Историја[уреди | уреди извор]

Во храмот има вредни икони од средниот век.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Αρχιερατική Περιφέρεια Λαχανόκηπων“. Ιερά Μητρόπολη Καστορίας. Посетено на 23 јуни 2017.
  2. „Δήμος Ορεστίδος“. Архивирано од изворникот на 2010-12-23. Посетено на 2021-02-09.