Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Секирник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Dormition of the Theotokos Church (Sekirnik) (2).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Секирник
Општина Босилово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1930
Завршено 1932
Осветување 1968
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Успение на Пресвета Богородица“христијански храм кој се наоѓа во Секирник, Општина Босилово.

Црквата била изградена во 1932 година а осветена во 1968 година. Карактеристично за храмот е тоа што нејзината камбанарија се наоѓа во склоп со самиот објкет на црквата, а не надвор од него како што е случај кај поголемиот дел од православните цркви во Македонија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]