Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Прибилци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Викиекспедиција Железник 225.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Слепчанска
Местоположба
Координати 41°16′21″N 21°12′15″E / 41.27250° СГШ; 21.20417° ИГД / 41.27250; 21.20417Координати: 41°16′21″N 21°12′15″E / 41.27250° СГШ; 21.20417° ИГД / 41.27250; 21.20417
Населено место Прибилци
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во близина на селото Прибилци.[1] Црквата се наоѓа источно од селото, на возвишение коешто ѝ овозможува доминантна местоположба.

Во дворот на црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крсто-куполен храм и од нејзиниот средишен дел се издига осумаголна купола.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]