Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Немањици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Прва светиниколска
Местоположба

Карта

Координати 41°54′50″N 22°00′48.2″E / 41.91389° СГШ; 22.013389° ИГД / 41.91389; 22.013389Координати: 41°54′50″N 22°00′48.2″E / 41.91389° СГШ; 22.013389° ИГД / 41.91389; 22.013389
Место Немањици
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 1848
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во селото Немањици, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во средишниот дел од селото, непосредно од десната страна на патот кој води кон сретселото. Во близина на црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на едно возвишување, спротивно од самото село.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1848 година, но не е позната од кого била осветена.[3]

Според М. Филиповиќ, црквата била подигната од мајстор по име Дамјан, кој потекнувал од родот Зографовци од Велес.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа, а од западната и северната страна е доградена припрата. Во дворот на црквата има помошен објект, а во непосредна близина се сместени и селските гробишта.

Иконостас[уреди | уреди извор]

Во периодот на изградба на црквата биле изработени и иконите од страна на зографот Атанасиј од Крушево.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 28. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1964). Овчепољска Котлина. Загреб: Југословенска академија на науките и уметностите. стр. 734.
  3. 3,0 3,1 „Светиниколски парохии“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Архивирано од изворникот на 2021-04-15. Посетено на 2021-03-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]