Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Маргари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Crkva-Bogorodica-Magrari.JPG

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Долненско-секиречка
Местоположба

Координати 41°32′09.2″N 21°21′54.3″E / 41.535889° СГШ; 21.365083° ИГД / 41.535889; 21.365083Координати: 41°32′09.2″N 21°21′54.3″E / 41.535889° СГШ; 21.365083° ИГД / 41.535889; 21.365083
Место Маргари
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 1810
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица – главна и единствена селска црква во селото Маргари.[1] Сместена е во близина на сретселото, на левата страна од патот кој води од соседното село Долгаец.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1810 година, а како нејзини ктитори се јавуваат папа Ристе и папа Мирче од Долгаец.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е еднокорабна со правоаголна основа и полукружна апсида украсена со пет слепи ниши на западната страна. Влезот на црквата се наоѓа на јужната страна, на која има три прозорци и една квадратна слепа ниша со впишан крст. Внатрешноста на црквата е живописана, а фрескописот бил изработен од зографот Јаков од Папрадиште.[2]

Во дворот на црквата се сместени камбанаријата и селските гробишта. Камбанаријата се издига во продолжение на западната страна на црквата. Таа има квадратна основа и се состои од два дела. Горниот дел претставува примитивна дрвена конструкција во којашто е сместено ѕвоното.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Црква „Света Богородица“, село Маргари“. OldPrilep. 27 јануари 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]