Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Леуново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Црквата во Леуново 1.jpg

Поглед на црквата и камбанеријата

Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба
Населено место Леуново
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Голема Богородица
Изградба 1840
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Леуново — православна црква во мавровското село Леуново, западна Македонија. Црквата е сместена на влезот на селото, покрај патот кој го обиколува Мавровското Езеро.

До црковната зграда во висина од 20 метри е камбанаријата, а самата црква е оградена со ѕид.

Историја[уреди | уреди извор]

Според одредени мислења црквата потекнува од пред XIV век[1], но точниот датум не се знае.

Во црквата постои Леуновско евангелие кое според водените знаци потекнува од 1537 година.

Сепак, за денешната црква се знае дека е изградена во 1840 година. На црквата работеле претставници на дебарскиот резбарски род Филиповци.

Жителите инвестирале многу во иконостасот и олтарот. Фреските и длаборезот се изработени од Леуновчани. Во Леуново уште од XIV век се јавиле првите зографи. Во поново време леуновчани се грижат и вложуваат труд и средства за одржување на храмот[2].

Најголемата прослава на црквата се одржува секоја година на денот на Успението на Богородица, која се слави и како селска слава на Леуново.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Црква Света Богородица, Леуново - Маврово". Тема 1. Посетено на 12 декември 2010.
  2. Чалоски, Томо. "Среде лето да се тресеш од студ!". Вечер. Посетено на 12 декември 2010.
  3. Костовска, Ана (28.08.2007). "Со вечерна Богослужба и црковно-народен собир мештаните од Леуново синоќа ги започнаа патроните чествувања во храмот подигнат во чест на Пресвета Богородица". Кисс Тв. Посетено на 2010-12-12. Check date values in: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°41′44″N 20°48′16″E / 41.69556° СГШ; 20.80444° ИГД / 41.69556; 20.80444