Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Журче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Викиекспедиција Железник 241.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Слепчанска
Местоположба
Координати 41°16′59″N 21°14′09″E / 41.28306° СГШ; 21.23583° ИГД / 41.28306; 21.23583Координати: 41°16′59″N 21°14′09″E / 41.28306° СГШ; 21.23583° ИГД / 41.28306; 21.23583
Населено место Журче
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Живопис 1885
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Богородица — македонска православна црква во селото Журче. Црквата се наоѓа во источниот дел од селото.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е еднокорабна со полукружен свод и петострана апсида. Подоцна, западниот ѕид на црквата бил срушен и нејзиниот наос бил продолжен. Новиот дел има плиток свод, а кон југ има трем, кој е покриен архитрално. Црквата е покриена со ќерамиди и камени плочки на апсидата. Северниот и јужниот ѕид на постариот дел од внатрешната страна се зајакнати со столбови кои завршуваат со лакови и образуваат по три слепи ниши. Фасадата на црквата се фугирани и варосани.[1]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата била живописана во 1885 година од зографот Никола од Крушево.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Димитров, Никола В. (2017). Географија на населби: општина Демир Хисар (PDF). Битола. стр. 42. ISBN 978-608-65616-4-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]