Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Дебар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица

Воздушен поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Координати 41°31′48″N 20°31′39″E / 41.53000° СГШ; 20.52750° ИГД / 41.53000; 20.52750Координати: 41°31′48″N 20°31′39″E / 41.53000° СГШ; 20.52750° ИГД / 41.53000; 20.52750
Место Дебар
Општина Дебар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба XI век
XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Успение на Пресвета Богородица — енориска црква во градот Дебар, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во населбата Варош, во горниот дел на градот Дебар.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во средината на XIX век, најверојатно 1840 година на постари темели од XI век.[2]

Оваа црква некогаш била седиште на митрополија, која опфаќала простор сè до соседниот албански град Пешкопеја.

Кражби[уреди | уреди извор]

Во периодот помеѓу 8 и 11 септември 2012 година во црквата била извршена тешка кражба на 14 икони со голема вредност, плаштеница стара три века и пари.[3] Ова било втора кражба по таа во 1988 година. Во периодот од 14 до 19 октомври 2012 година непознат сторител насилно ги откорнал решетките од прозорот и влегол во храмот при што украл 13 исклучително вредни икони.[4]

Во 2014 година, црквата повторно била мета на кражба, која била извршена со уривање на ѕидови и кршење прозорци при што биле украдени повеќе вредни икони.[5]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата е трикорабна со базиликална архитектура со фрески, а има особено убав иконостас од XIX век.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 35.
  2. „archive.ph“. archive.ph. Архивирано од изворникот на 2012-07-29. Посетено на 2022-12-04.
  3. „Украдени 14 икони од дебарска црква“. Плус24. 11 септември 2012. Архивирано од изворникот на 2012-09-12. Посетено на 2012-09-11.
  4. „Вредни црковни икони украдени во Дебар“. Рuls24. 20 октомври 2012. Архивирано од изворникот на 2012-10-21. Посетено на 2012-10-20.
  5. „Уште една дрска кражба во црквата Света Богородица во Дебар“. МАКФАКС. 2014-10-27. Посетено на 2022-12-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]