Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Даутбал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως Θεοτόκου
Карта
40°43′40″N 22°54′59″E / 40.72778° СГШ; 22.91639° ИГД / 40.72778; 22.91639Координати: 40°43′40″N 22°54′59″E / 40.72778° СГШ; 22.91639° ИГД / 40.72778; 22.91639
МестоДаутбал, Солунско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типкрстокуполен храм
Изградба1954 – 1974
Управа
ЕпархијаНеаполско-ставруполска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Ι. Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Ωραιοκάστρου) — црква во градот Даутбал, Солунско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Неаполско-ставруполската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Во 1945 г. на местото на црквата е изграден мал храм. Наскоро тој е урнат, па во 1954 г. е удрен камен-темелникот на денешната црква. Дваесет години подоцна, на 10 ноември 1974 г. црквата е осветена од митрополитот Дионисиј Неаполско-ставруполски. Претставува крстовиден храм со купола и камбанарија на фасадата. Внатрешноста е живописана.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ι. Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Ωραιοκάστρου“. Ιερά Μητρόπολη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως. Архивирано од изворникот на 2022-05-17. Посетено на 10 октомври 2016.