Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Горна Нушка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
41°4′39.9″N 23°44′40.0″E / 41.077750° СГШ; 23.744444° ИГД / 41.077750; 23.744444Координати: 41°4′39.9″N 23°44′40.0″E / 41.077750° СГШ; 23.744444° ИГД / 41.077750; 23.744444
МестоГорна Нушка, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типеднокрабна базилика
Завршена1953
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква во селото Горна Нушка, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1953 г. со трудот на сите жители. Осветена е од митрополитот Константин Серско-нигритски на 12 мај 1971 г. Престставува еднокорабна базилика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 септември 2019.