Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Гајдарохор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
Карта
40°50′31.9″N 23°43′45.0″E / 40.842194° СГШ; 23.729167° ИГД / 40.842194; 23.729167Координати: 40°50′31.9″N 23°43′45.0″E / 40.842194° СГШ; 23.729167° ИГД / 40.842194; 23.729167
МестоГајдарохор, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршена1763
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Κοιμήσεως της Θεοτόκου Αηδονοχωρίου) — црква во селото Гајдарохор, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е гробишен и парохиски храм на селото, сместем во неговиот источен крај. Изградена е во 1763 г.[1] Има забележителен резбан иконостас од 1773 г, како и вредни икони со голема уметничка вредност од XVIII и XIX век.[2][3]

Во 1976 г. храмот е прогласен за заштитен споменик на културата.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ΕΝΑ ΣΠΑΝΙΟ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ ΝΑΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΓΡΙΤΑΣ“. ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΟΥ. Посетено на 2 ноември 2014.
  2. 2,0 2,1 „ΥΑ ΥΠΠΕ/Α/Φ31/23488/2553/7-5-1976 - ΦΕΚ 661/Β/17-5-1976“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-06-13. Посетено на 28 октомври 2014.
  3. „Κοιμήσεως της Θεοτόκου Αηδονοχωρίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 31 октомври 2014.