Прејди на содржината

Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Владиевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба

Карта

Место Владиевци
Општина Василево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1930 (стара)
2005 (нова)
Завршено 2010
Архитектонски опис

„Успение на Пресвета Богородица““ — православен храм кој се наоѓа во Владиевци, Општина Василево.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]