Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Владиевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Dormition of the Theotokos Church (Vladievci) (1).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Владевци
Општина Василево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1930 (стара)
2005 (нова)
Завршено 2010
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Успение на Пресвета Богородица““ — православен храм кој се наоѓа во Владевци, Општина Василево.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]