Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Василево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“
Dormition of the Theotokos Church (Vasilevo) (3).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Василево
Општина Василево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1840
Архитектонски опис
Архитектонски тип македонски
Портал „МПЦ“

„Успение на Пресвета Богородица“христијански храм кој се наоѓа во Василево, Општина Василево.

Црквата била изградена во средината на 19 век. Повеќепати била обновувана, а за последен пат во 2008 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]