Црква „Св. Фотина“ - Бер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Фотина
Αγίας Φωτεινής
Св. Јован Претеча, XV век
Карта
40°31′24.7″N 22°12′21.3″E / 40.523528° СГШ; 22.205917° ИГД / 40.523528; 22.205917Координати: 40°31′24.7″N 22°12′21.3″E / 40.523528° СГШ; 22.205917° ИГД / 40.523528; 22.205917
МестоБер
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
ЗавршенаXV век
Управа
Архијерејско намесништвоБер
ЕпархијаБерско-негушко-камбаниска

Света Фотина (грчки: Αγίας Φωτεινής) или Света Фотида (Αγία Φωτίδα) — поранешна средновековна црква во градот Бер, Егејска Македонија. Влегува во состав на Берско-негушко-камбаниската епархија на Цариградската патријаршија.

Во 1924 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[1] Во 1939 г. е срушена за да се пробие нов пат, и сите фрески се отстранети и ставени во Берскиот византиски музеј.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ΠΔ 3-11-1924 - ΦΕΚ 279/Α/6-11-1924“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 9 јули 2018.
  2. Παπαζώτος, Θανάσης (1994). Η Βέροια και οι ναοί της (11ος - 18ος αιώνας) (PDF) (грчки). Αθήνα: Υπουργείο Πολιτισμού. Ταμείο Αρχαιολογικών Πόρων και Απαλλοτριώσεων. стр. 215. ISBN 969-214-132-2. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-07-11. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]