Црква „Св. Филип“ - Долно Орехово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Филип
Црква „Св. Филип“ - Долно Орехово.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Новачка
Местоположба

Карта

Координати 41°03′39.5″N 21°34′01″E / 41.060972° СГШ; 21.56694° ИГД / 41.060972; 21.56694Координати: 41°03′39.5″N 21°34′01″E / 41.060972° СГШ; 21.56694° ИГД / 41.060972; 21.56694
Место Долно Орехово
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Апостол Филип
Завршено 1993
Ктитор Велика Митровска
Архитектонски опис

Свети Филип – манастирска црква на Ореховскиот манастир.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Од натписот на ѕид од црквата се забележува дека таа била изградена во 1993 година од страна на Велика Митровска.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Влезот се наоѓа на западната страна. Објектот во целост е обоен во бела боја и покриен со кров од ќерамиди, додека апсидата е покриена со лимен кров. Црквата има примитивна камбанарија којашто претставува метална конструкција покриена со лимен пирамидален кров.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Паралово“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]