Црква „Св. Успение на Пресвета Богородица“ - Самоилово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Dormition of the Theotokos Church (Samoilovo) (9).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Самоилово
Општина Ново Село
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Успение на Пресвета Богородица““ — православен храм кој се наоѓа во Самоилово, Општина Ново Село.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]