Црква „Св. Троица“ - Челопек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Старонагоричка
Местоположба

Координати 42°14′04″N 21°50′02″E / 42.23444° СГШ; 21.83389° ИГД / 42.23444; 21.83389Координати: 42°14′04″N 21°50′02″E / 42.23444° СГШ; 21.83389° ИГД / 42.23444; 21.83389
Место Челопек
Општина Старо Нагоричане
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Изградба XVI – XVII век
Архитектонски опис
Стил поствизантиски

Св. Никола — поствизантиска православна црква во кумановското село Челопек, Општина Старо Нагоричане. Му припаѓа на Кумановско-кратовското архијерејско намесништво во Кумановско-осоговската епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Ова е гробишен храм сместен во северниот дел на селото, во непосредна близина на училиштето. Изградена е меѓу XVI и XVII век, но денес не работи и делумно е во рушевини. Има иста основа како „Св. Петка“ во Младо Нагоричане. Живописот не е зачуван.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1314. ISBN 978-608-203-024-1.