Црква „Св. Троица“ - Скачковце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Holy Trinity Church - Skackovce 17.JPG
македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Орашачка
Местоположба

Карта

Координати 42°02′44″N 21°49′35″E / 42.04556° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.04556; 21.82639Координати: 42°02′44″N 21°49′35″E / 42.04556° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.04556; 21.82639
Место Скачковце
Општина Куманово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Троица
Завршено 2000
Осветување 2001
Архитектонски опис

Св. Троицаправославна црква и манастир во кумановското село Скачковце која му принадлежи на истоимениот манастир. Му припаѓа на Кумановско-кратовското архијерејско намесништво во Кумановско-осоговската епархија на МПЦ - ОА.

Манастирот и црквата се изградени на ридот јужно од селото во 2000 г. од вевчански мајстори, и осветени се во 2001 г. Освен црквата, манастирскиот комплекс има конак, 12-метарски крст подигнат во 1996 г., библиотека, камена кула, статуи на Пресвета Богородица и Свети Климент Охридски и триметарско велигденско јајце.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Манастир Света Троица - Скачковце“. Visit Kumanovo. Посетено на 2 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]