Прејди на содржината

Црква „Св. Троица“ - Ресен

Координати: 41°04′51.9″N 21°00′26.9″E / 41.081083° СГШ; 21.007472° ИГД / 41.081083; 21.007472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Троица
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Прва ресенска
Местоположба

Карта

Координати 41°04′51.9″N 21°00′26.9″E / 41.081083° СГШ; 21.007472° ИГД / 41.081083; 21.007472
Место Ресен
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Свет Дух
Завршено 1929
2016 (обнова)
Архитектонски опис

Св. Троица (или Св. Дух) — црква во градот Ресен. Му припаѓа на Ресенското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е храм на православните гробишта сметени во југозападниот дел од градот. Изградена е во 1929 година, како што е означено однадвор на нејзиниот источен ѕид.[1] Обновена е во 2016 година и осветена на 28 мај од митрополитот Петар Преспанско-пелагониски.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа: местоположба, историски развој и минато (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 273. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. „Осветена црква во Ресен“. Religija.mk. Посетено на 28 мај 2016.