Црква „Св. Троица“ - Пештани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Црква „Св. Троица“ - Пештани.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба
Координати 41°0′42.21″N 20°48′30.85″E / 41.0117250° N; 20.8085694° E / 41.0117250; 20.8085694Координати: 41°0′42.21″N 20°48′30.85″E / 41.0117250° N; 20.8085694° E / 41.0117250; 20.8085694
Населено место Пештани
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Троица
Изградба 1996
Завршено 1997
Осветување 4 август 1997
Живопис 1998
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Троица — понова селска црква во охридското село Пештани.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на самиот излез од селото Пештани, лево од патот што води за манастирот Свети Наум.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелник за изградба на црквата бил осветен и поставен на 1 август 1996 година. Истата била завршена веќе следната година и била осветена на 4 август 1997 година од страна на митрополитот Дебарско-кичевско г. Тимотеј.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Целата црква е градена од обработен бигор, со осумстрана купола и полукружна апсида.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Внатрешноста на црквата е целосно насликана во 1998 година од страна на охридскиот уметник Драган Ристески.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Црквата поседува иконостас.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 45. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Wayback Machine“. web.archive.org. 2017-07-29. Посетено на 2020-01-18.
  3. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2020-01-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]