Црква „Св. Троица“ - Киркасии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Света Троица
Αγία Τριάδα
40°33′2″N 22°25′27″E / 40.55056° СГШ; 22.42417° ИГД / 40.55056; 22.42417Координати: 40°33′2″N 22°25′27″E / 40.55056° СГШ; 22.42417° ИГД / 40.55056; 22.42417
МестоКиркасии, Берско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Управа
Архијерејско намесништвоМеличко
ЕпархијаБерско-негушко-камбаниска

Света Троица (грчки: Ιερός Ναός Αγίας Τριάδας) — црква во селото Киркасии, Берско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Берско-негушко-камбаниската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е гробишен храм сместен на североисточниот крај на селото. Во 1930 г. е прогласена за споменик на културата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ΠΔ 26-8-1930 - ΦΕΚ 303/Α/1-9-1930“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 3 јули 2018.