Црква „Св. Троица“ - Дренак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Троица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора пробиштипска
Местоположба

Карта

Координати 41°57′29″N 22°8′21″E / 41.95806° СГШ; 22.13917° ИГД / 41.95806; 22.13917Координати: 41°57′29″N 22°8′21″E / 41.95806° СГШ; 22.13917° ИГД / 41.95806; 22.13917
Место Дренак
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Троица
Архитектонски опис

Света Троица — главна и единствена манастирска црква на Костомарскиот манастир во пробиштипското село Дренак.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на врвот од ридот Костомар, дел од планинскиот масив Манговица. До нејзе води земјен пат, кој започнува од селото Дренак.

Историја[уреди | уреди извор]

Не е познато кога е изградена, ниту од кој архијереј е осветена.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Парохии при храм Света Богородица - Пробиштип“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Архивирано од изворникот на 2018-10-02. Посетено на 2019-03-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]