Црква „Св. Троица“ - Десово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Црква „Св. Троица“ - Десово 3.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Долненско-секиречка
Местоположба
Координати 41°27′47.4″N 21°29′21.3″E / 41.463167° N; 21.489250° E / 41.463167; 21.489250Координати: 41°27′47.4″N 21°29′21.3″E / 41.463167° N; 21.489250° E / 41.463167; 21.489250
Населено место Десово
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Завршено почеток на XX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Троица – главна и единствена селска црква во селото Десово.[1] Сместена е на рид во средишниот дел од селото којшто ѝ дава доминантна мостоположба во однос на остатокот од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена на почетокот од XX век.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е еднокорабна, со правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна.<ref name="црква">Влезот во храмот се наоѓа на западната страна и над него има ниша со мозаик на којшто е претставено Светото Тројство. Објектот во целост е варосан и е покриен со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата се наоѓаат камбанаријата и помошен објект. Камбанаријата е со квадратна основа и во горниот дел на секоја страна има по една монофора. Влезот во камбанаријата е сместена на западната страна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Црква „Света Троица“, село Десово“. OldPrilep. 26 јануари 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]