Црква „Св. Троица“ - Дабиље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Манастир „Св. Троица“
Holy Trinity Church (Dabilje) (1).JPG
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Дабиле
Општина Струмица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Изградба 1868
Живопис 1868
Зограф Григориј Пецанов
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата „Св. Троица“ е христијански храм кој се наоѓа во селото Дабиле, Општина Струмица.

Црквата била изградена во 1868 година. Црквата има облик на трикорабна градба и под кој има правоаголна основа.

Галерија[уреди | уреди извор]