Црква „Св. Троица“ - Горно Кратово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Црква „Св. Троица“ - Горно Кратово.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Кратовска
Местоположба

Карта

Координати 42°05′30″N 22°13′51″E / 42.09167° СГШ; 22.23083° ИГД / 42.09167; 22.23083Координати: 42°05′30″N 22°13′51″E / 42.09167° СГШ; 22.23083° ИГД / 42.09167; 22.23083
Место Горно Кратово
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Троица
Изградба 2021
Осветување 16 мај 2021
Архитектонски опис

Света Троица — нова селска црква во селото Горно Кратово, во Општина Кратово, која била подигната во маалото Вељановец.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа лево од регионалниот пат 29271, на исклучувањето за земјениот пат кон маалото Вељановец, а е сместена помеѓу самите куќи на маалото.

Историја[уреди | уреди извор]

На 16 мај 2021 година, во маалото Вељановец била осветена црквата.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]