Црква „Св. Троица“ - Горна Белица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Четврта струшка
Местоположба
Координати 41°13′19.6″N 20°31′47.5″E / 41.222111° N; 20.529861° E / 41.222111; 20.529861Координати: 41°13′19.6″N 20°31′47.5″E / 41.222111° N; 20.529861° E / 41.222111; 20.529861
Населено место Горна Белица
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Осветување 28 септември 1998
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Троица — македонска православна црква. Се наоѓа во струшкото село Горна Белица.[1] Се наоѓа западно од селото, високо на планината Јабланица, во самото подножје на Црн Врв на 1900 метри надморска висина. Главниот празник се празнува на вториот ден Духовден, каде се собираат голем број на верници кои прават литија која трга во 5 часот наутро од центарот на селото.[2] Црквата е позната по името Парумба, по истоименото место што значи Гулабица на влашки јазик. Црквата е осветена на 28 септември 1998 година од митрополитот Дебарско-кичевски Тимотеј. Под црквата извира вода, која се смета за света.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Репортажа: Парумба
  3. ВО ПОНЕДЕЛНИК НА „ПАРУМБА“

Поврзано[уреди | уреди извор]