Црква „Св. Теодор Тирон“ - Пиперово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Теодор Тирон
Theodore of Amasea Church in Piperovo NW View.jpg

Поглед на црквата „Св. Теодор Тирон“ во селото Пиперово

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Осма приградска штипска
Местоположба

Координати 41°34′31″N 22°16′12″E / 41.57528° СГШ; 22.27000° ИГД / 41.57528; 22.27000Координати: 41°34′31″N 22°16′12″E / 41.57528° СГШ; 22.27000° ИГД / 41.57528; 22.27000
Место Пиперово
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Теодор Тирон
Изградба XIX век (обновена во 1912 г.)
Архитектонски опис

Свети Теодор Тирон — главна селска црква во селото Пиперово. Црквата се наоѓа на почетокот од селото. Околу црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во XIX век, а не е познато од кого била осветена. Во 1912 година била обновена и живописана од непознат автор. Иконите заедно со иконостасот се стари од 1863 година, но нивниот автор исто така не е познат. Денес црквата е запуштена и се наоѓа во лоша состојба.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]