Црква „Св. Теодор Тирон“ - Конопница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Теодор Тирон
Црква Свети Теодор - Тирон село Конопница.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кривопаланечко
Местоположба
Координати 42°10′33″N 22°17′34″E / 42.17583° N; 22.29278° E / 42.17583; 22.29278Координати: 42°10′33″N 22°17′34″E / 42.17583° N; 22.29278° E / 42.17583; 22.29278
Населено место Конопница
Општина Крива Паланка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Теодор Тирон
Изградба 1885
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Теодор Тирон — главна селска и гробјанска црква во селото Конопница, Кривопаланечко.[1]

Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена над средишното маало на селото Конопница, односно маалото Река.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1885 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Храмот е доста голем и убав, еден од најуредените во околината.[2]

По својот архитектонски облик претставува солидно изградентриконхос од делкан камен. Покриена е со керамиди, а во 2002 година била доградена припратата.[3]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Црквата поседува 47 икони.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 41. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 331.
  3. „Црква Свети Теодор Тирон во с.Конопница“. Општина Крива Паланка. Посетено на 2019-06-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]