Црква „Св. Теодор Тирон“ - Ковач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Теодор
Црква „Св. Теодор Тирон“ - Ковач.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°40′54.74″N 21°08′24.92″E / 41.6818722° N; 21.1402556° E / 41.6818722; 21.1402556Координати: 41°40′54.74″N 21°08′24.92″E / 41.6818722° N; 21.1402556° E / 41.6818722; 21.1402556
Населено место Ковач
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Теодор Тирон
Изградба 1934
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Теодор Тирон — селска црква во поречкото село Ковач, сместена на самиот излез од селото Самоков.[1][2]

Црквата е сместена на излезот од селото Самоков, на патот кој води кон селото Ковач.

Црквата била подигната во 1934 година.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 "Цркви во Манастиречката парохија". Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 17 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]