Прејди на содржината

Црква „Св. Теодор Тирон“ - Горно Дупени

Координати: 43°03′49.8″N 20°58′30.8″E / 43.063833° СГШ; 20.975222° ИГД / 43.063833; 20.975222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Теодор Тирон
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Трета ресенска
Местоположба

Карта

Координати 43°03′49.8″N 20°58′30.8″E / 43.063833° СГШ; 20.975222° ИГД / 43.063833; 20.975222
Место Горно Дупени
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Теодор Тирон
Изградба 1848
Архитектонски опис

Црква „Св. Теодор Тирон“, позната и како Света Тодорија - гробјанска црква во селото Горно Дупени, Општина Ресен.[1] Му припаѓа на Ресенското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ.

Изградена е на родот на источниот крај на селото и доминира над него. Подигната е во 1848 г. Годината била испишана на западната фасада, но со годините се избришала. Во минатото пред неа биле селските гробишта, но за да се спречи загадувањето на изворите и бунарите, тие се преместени подолу под црквата.[2]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Катин, Славе. „Во печалбарскиот крај од Болно до Стипона“. Македонско сонце. Архивирано од изворникот на 12 мај 2019. Посетено на 5 август 2022.
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа: местоположба, историски развој и минато (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 77. ISBN 978-9989-2117-6-8.