Црква „Св. Талалеј“ - Брест

Координати: 41°43′28.47″N 21°09′16.52″E / 41.7245750° СГШ; 21.1545889° ИГД / 41.7245750; 21.1545889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Талалеј

Поглед на црквата со камбанаријата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба

Карта

Координати 41°43′28.47″N 21°09′16.52″E / 41.7245750° СГШ; 21.1545889° ИГД / 41.7245750; 21.1545889
Место Брест
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Талалеј
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во поречкото село Брест.[1]

Црквата е сместена надвор од селото. Во нејзиниот двор се наоѓа и камбанарија. До црквата се наоѓа и изворчето „Шошор“.

Историја[уреди | уреди извор]

Била изградена во 1891 година, а во 1922 година била обнова. Црквата е дар на Стефко Анѓелковиќ со семејството.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]