Црква „Св. Стефан“ - Гнеотино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Стефан
Црква „Св. Стефан“ - Гнеотино.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Новачка
Местоположба

Карта

Координати 40°57′44″N 21°30′08″E / 40.96222° СГШ; 21.50222° ИГД / 40.96222; 21.50222Координати: 40°57′44″N 21°30′08″E / 40.96222° СГШ; 21.50222° ИГД / 40.96222; 21.50222
Место Гнеотино
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Стефан
Архитектонски опис

Свети Стефан – манастирска црква на Гнеотинскиот манастир.[1][2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна. Влезот се наоѓа на западната страна. На секоја втора страна од куполата има по една монофора. По една монофора има и на јужната и северната страна, како и на апсидата. Објектот е граден од камен и тули, а покриен е со лимен кров.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Гнеотино“. Мој Роден Крај.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]