Прејди на содржината

Црква „Св. Спас“ - Тодорци

Координати: 40°56′56″N 22°11′30″E / 40.94889° СГШ; 22.19167° ИГД / 40.94889; 22.19167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Спас
Ανάληψη Σωτήρος
Поглед на црквата
Карта
40°56′56″N 22°11′30″E / 40.94889° СГШ; 22.19167° ИГД / 40.94889; 22.19167
МестоТодорци, Мегленско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типтрикорабна базилика
Стилпреродбенички
Изградба1878
Управа
Архијерејско намесништвоС’ботско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

Свети Спас (Вознесение Христово) — преродбеничка црква во селото Тодорци, Мегленско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Воденско-постолско-мегленската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2][3]

Гробот на Божин Стаменитов (Емануил Стаматиадис) зад црквата.

Црквата е изградена во 1878 г.[1] Претставува трикорабна базилика со отворен трем на југ и запад. Вратите се доста ниски. Камбанаријата е на западната страна. Средниот кораб одвнатре е засводен, а страничните се со рамни тавани. Иконостасот е импресивен.[1] Во црквата има неколку икони од 1778 г. Зографисана е во 1878 г. од Божин Стаменитов (Емануил Стаматијадис) од Пазар.[1][4] Добро зачуван е резбаниот дрвен парапет на женската црква со сцени од химната Акатист, дело на светогорски монах.[1] Иконите во црквата се од солунското гратче Куфалово, со кое Тодорци има стари врски. Црквата била палена од Турците во 1850 и 1875 г.[2][3]

Државата ја прогласила за заштитен споменик на културата на 2 јуни 1986 г.[5]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Ναός της Αναλήψεως στο Θεοδωράκι“. Βάση Δεδομпокроителένων για την Ιστορική κληρονομιά της Αλμωπίας - Lhi-Lna. Архивирано од изворникот на 2018-06-23. Посетено на 21 април 2018.
  2. 2,0 2,1 „Το Θεοδωράκι“. Δήμος Εξαπλατάνου. Посетено на 16 јуни 2014.
  3. 3,0 3,1 „Τοπική Κοινότητα Θεοδωρακείου“. Δήμος Αλμωπίας. Посетено на 17 јуни 2014.
  4. „11η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων“ (PDF). Αρχαιολογικόν Δελτίον. Αθήνα: Υπουργείο Πολιτισμού. Τόμος 49 (1994), Χρονικά Β'2: 572. 1999. ISSN 0570-622Χ. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-05-10.
  5. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/50245/1183/7-1-1987 - ΦΕΚ 271/Β/2-6-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 18 октомври 2014.[мртва врска]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]