Црква „Св. Спас“ - Кален

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Спас
Селската црква во Кален.jpg

Поглед на главната селска црква „Св. Спас“ во Кален

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба
Населено место Кален
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Спас
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Спас“ - Кален — главна селска црква во селото Кален, во Општина Прилеп. Се наоѓа на самиот влез во селото, издигната на рид, лево од патот кој води до селото. Околу самата црква се наоѓаат селските гробишта.

Црквата, но и целото село, го прославуваат Спасовден со општонароден собир.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°15′24″N 21°38′43″E / 41.25667° N; 21.64528° E / 41.25667; 21.64528