Црква „Св. Спасо Радовишки“ - Радовиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Спасо Радовишки
ЕкспедицијаЛакавичко 01.jpg

Поглед на црквата „Св. Спасо Радовишки“ на плоштадот во градот Радовиш

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Втора радовишка
Местоположба

Координати 41°38′23″N 22°27′36″E / 41.63972° СГШ; 22.46000° ИГД / 41.63972; 22.46000Координати: 41°38′23″N 22°27′36″E / 41.63972° СГШ; 22.46000° ИГД / 41.63972; 22.46000
Место Радовиш
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Анастасиј Радовишки
Архитектонски опис

Свети Спасо Радовишки — една од неколкуте градски цркви во Радовиш, сместена на самиот градски плоштад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]