Црква „Св. Софија, Вера, Нада и Љубов“ - Лагадин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Софија, Вера, Нада и Љубов
Параклис „Св. Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија“ - Лагадин 2.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба

Карта

Координати 41°3′3.77″N 20°48′6.7″E / 41.0510472° СГШ; 20.801861° ИГД / 41.0510472; 20.801861Координати: 41°3′3.77″N 20°48′6.7″E / 41.0510472° СГШ; 20.801861° ИГД / 41.0510472; 20.801861
Место Лагадин
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Софија, Вера, Нада и Љубов
Изградба 2000
Архитектонски опис

Света Софија, Вера, Нада и Љубов — мала црква во охридската туристичка населба Лагадин, сместена на самата плажа.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на самата плажа, веднаш до патот Охрид-Свети Наум.

Историја[уреди | уреди извор]

Оваа мала црква била подигната во 2000 година од страна на угостителот Љупчо Патче.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Над 400 верници во Лагадин го прославија празникот Вера, Нада и Љуба и великомаченицата Софија | ТелевизијА ТВМ“. tvm.mk. Посетено на 2020-01-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]