Црква „Св. Симеон Столпник“ - Куратица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Симеон Столпник
Црква „Св. Симеон Столпник“ - Куратица 3.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба

Координати 41°14′36.6″N 20°53′23.85″E / 41.243500° СГШ; 20.8899583° ИГД / 41.243500; 20.8899583Координати: 41°14′36.6″N 20°53′23.85″E / 41.243500° СГШ; 20.8899583° ИГД / 41.243500; 20.8899583
Место Куратица
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Симеон Столпник
Изградба 2013
Архитектонски опис

Свети Симеон Столпник — најнова селска црква во охридското село Куратица. Црквата е сместена над самото сретсело.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била започната со градба на 28 февруари 2013 година, кога бил поставен камен-темелникот.[1]

Црквата постоела на тоа место и во минатото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Во Куратица осветени темелите на црквата Св. Симеон Столпник“. WebOhrid. 2013-02-28. Посетено на 2019-12-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]