Црква „Св. Прохор Пчински“ - Свети Николе

Координати: 41°51′58″N 21°56′32″E / 41.86611° СГШ; 21.94222° ИГД / 41.86611; 21.94222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Прохор Пчински
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Прва светиниколска
Местоположба

Карта

Координати 41°51′58″N 21°56′32″E / 41.86611° СГШ; 21.94222° ИГД / 41.86611; 21.94222
Место Свети Николе
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Прохор Пчински
Завршено 1847
Архитектонски опис

Св. Прохор Пчинскицрква во градот Свети Николе. Му припаѓа на Штипското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена во 1847 година под името Свети Никола и претставува изворната црква со тоа име. Од 1983 до 1990 г. над неа е изградена нова голема црква „Св. Никола“.[1] Во 2007 г. започнало обновувањето на црквата и со благослов на владиката Иларион Брегалнички таа е преосветена како „Свети Прохор Пчински“. Отворена е на 1 октомври 2011 г. — на денот на светецот.[2][3] Иконите во црквата се од XIX век, дело на Ѓорѓи Зографски и други автори.[1][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Светиниколски парохии“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2014-03-29. Посетено на 2 април 2014.
  2. Арсоска, Елизабета. „Зошто свети Свети Николе?“. Вечер. Архивирано од изворникот на 2014-04-07. Посетено на 2 април 2014.
  3. „Преосветување на Црква, Литургија и производство во протоѓакон во Свети Николе“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2016-09-11. Посетено на 2 април 2014.
  4. „Цркви“. Вардарски регион. Срцето на Македонија. Архивирано од изворникот на 2016-09-15. Посетено на 3 септември 2016.