Црква „Св. Преображение“ - Селце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свето Преображение
St.Preobrazenie Tose Proeski church.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Втора крушевска
Местоположба
Координати 41°24′29.4″N 21°13′15.4″E / 41.408167° СГШ; 21.220944° ИГД / 41.408167; 21.220944Координати: 41°24′29.4″N 21°13′15.4″E / 41.408167° СГШ; 21.220944° ИГД / 41.408167; 21.220944
Населено место Селце, Крушево
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Завршено 1986
Ктитор Тоше Проески
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свето Преображение — манастирска црква во крушевското село Селце.[1] Се наоѓа во близина на Крушево, во месноста Ручало. Бил разрушен во XIX век, а возобновен во 1986 година.[2] Црквата е единствена во манастирскиот комплекс познат по тоа што е возобновен од македонската музичка легенда Тоше Проески.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Цркви и манастири“. Општина Крушево. Архивирано од изворникот на 2010-05-29. Посетено на 2010-09-08.