Прејди на содржината

Црква „Св. Преображение“ - Припор

Координати: 41°57′49.99″N 21°26′4.82″E / 41.9638861° СГШ; 21.4346722° ИГД / 41.9638861; 21.4346722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Преображение

Поглед на црквата „Св. Преображение“ во Теферич

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Карта

Координати 41°57′49.99″N 21°26′4.82″E / 41.9638861° СГШ; 21.4346722° ИГД / 41.9638861; 21.4346722
Место Припор, Скопје
Општина Кисела Вода
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Преображение Христово
Изградба 2008
Осветување 9 октомври 2011
Архитектонски опис

Свето Преображение — црква, која се наоѓа на месноста Теферич во скопската населба Припор во Општина Кисела Вода.[1]

Црквата е висока осум метри, а широка пет метри. Во близина на црквата изградена е камбанарија. Уреден е самиот двор на црквата, во кој се наоѓа и чешма.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата започнала во 2008 година и комплетно била завршена во 2009 година. На 9 октомври 2011 година црквата била осветена од страна на архиепископот г.г. Стефан и на други свештени лица.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Се освети црквата Св. Преображение" на Теферич“. Вечер. Скопје: Вечер Прес. 11 октомври 2011. Посетено на 12 април 2016.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]