Црква „Св. Преображение“ - Брест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свето Преображение
Црква „Св. Преображдење“ - Брест DG20120819111258.jpg

Црква „Св. Преображение“

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Населено место Брест (Порече)
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата „Св. Преображение“ се наоѓа на панинскиот врв Фојник над поречкото село Брест.[1] Црквата во текот на 2010-2012 година е возобновена. До црквата се стигнува по планинска патека од селото Брест и селото Косово, како и по планински пат од селото Требовле, кога условите дозволуваат по овој пат може да се стигне и со автомобил.

Референци[уреди | уреди извор]

  1. Дебарско-кичевска епархија, Цркви во Бродското архиерејско намесништво, пристапено на 22 август 2010.