Црква „Св. Преображение“ - Брест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Преображение

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба

Карта

Координати 41°44′11″N 21°8′58″E / 41.73639° СГШ; 21.14944° ИГД / 41.73639; 21.14944Координати: 41°44′11″N 21°8′58″E / 41.73639° СГШ; 21.14944° ИГД / 41.73639; 21.14944
Место Брест
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис

Свето Преображениецрква сместена на планинскиот врв Фојник над поречкото село Брест, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа на влезот во самото село, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

До црквата се стигнува по планинска патека од селото Брест и од селото Косово, како и по планински пат од селото Требовље, кога условите дозволуваат по овој пат може да се стигне и со автомобил.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата во текот на 2010-2012 година е возобновена.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2021-03-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]