Црква „Св. Петка Римска“ - Враништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Викиекспедиција во Дримкол 120.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Координати 41°12′38″N 20°39′50″E / 41.21056° СГШ; 20.66389° ИГД / 41.21056; 20.66389Координати: 41°12′38″N 20°39′50″E / 41.21056° СГШ; 20.66389° ИГД / 41.21056; 20.66389
Населено место Враништа
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 2001
Осветување 2007
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — помала селска црква во селото Враништа.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Света Петка се наоѓа кај селското училиште. Таму постои мала црквичка изградена по Втората светска војна, која денес повторно е изградена. На тоа место постоеле и два суви бреста кои никој не смеел да ги исече, но поради старост паднале и двата.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 180–183.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]