Црква „Св. Петка“ - Црник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Петка
Поглед на црквата „Св. Петка“ со камбанаријата во Црник.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Координати 41°49′26″N 22°52′50″E / 41.82389° N; 22.88056° E / 41.82389; 22.88056Координати: 41°49′26″N 22°52′50″E / 41.82389° N; 22.88056° E / 41.82389; 22.88056
Населено место Црник
Општина Пехчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Римска
Завршено 1994
Осветување 1994
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — главна селска црква во пијанечкото село Црник. Црквата се наоѓа на влезот во селото, сместена на мала височинка, од каде се пружа поглед на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Според натписот на самата црква, црквата била изградена и осветена во 1994 година. Изградбата била помогната од страна на жителите на селото Црник и од Ванчо Мустачки.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]