Црква „Св. Петка“ - Страгово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Поглед на Страгово 2 (cropped).jpg

Поглед на црквата во изградба (во левиот дел)

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба
Координати 41°19′26″N 22°6′14.7″E / 41.32389° N; 22.104083° E / 41.32389; 22.104083Координати: 41°19′26″N 22°6′14.7″E / 41.32389° N; 22.104083° E / 41.32389; 22.104083
Населено место Страгово
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — помала селска црква во селото Страгово, која е моментално во изградба. Црквата е сместена во самото село.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]