Црква „Св. Петка“ - Сретково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба
Населено место Сретково
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка претставува главната манастирска црква на Сретковскиот Манастир во гостиварското село Сретково. Таа е сместена во месноста „Сретковски ливади’’, недалеку од селото. Некаде на почетокот на декември 2011 година, во црквата била извршена тешка кражба, каде биле украдени осум икони. Три од нив биле постари и поголеми, две насликани на платно и една дрворез. Оснататите пет биле со помали димензии. Освен иконите, крадците ги собрале и парите од доброволни прилози од верниците.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ограбена црква во гостиварско Сретково, украдени пари и икони“. плус инфо. 9 декември 2011. Посетено на 2011-12-17.

Поврзано[уреди | уреди извор]